Strešna okna
Osnovni namen strešnega okna je osvetlitev in zračenje prostora. Lega strešnega okna kot enega izmed elementov objekta je vedno povezana s streho. Prostori, ki jih lahko osvetljujemo s strešnim oknom, pa so lahko neposredno ali posredno vezani na lego pod poševnino, ki v odnosu do konstrukcije stavbe omogoča osvetlitev prostorov na različnih nivojih strešne ploskve in s tem daje možnost osvetlitve tudi sredinskih prostorov, kateri v običajni etaži te možnosti nimajo.
Specifična lega na strehi narekuje drugačne tehnične zahteve in izvedbo strešnega okna v primerjavi z vertikalnim. Višje temperature na strehi ter temperaturna nihanja preko dneva in noči pogojujejo material in njegovo obdelavo. Vodotesnost strešnega okna in hkrati odpornost na kemijske substance zraka in vode omogoča zunanja obroba, ki je sestavni element pri vgradnji okna v streho oziroma njegov zunanji plašč. Pri vgradnji strešnega okna je velikega pomena tudi pravilna vgradnja ter izvedba notranjih oblog.
Dimenzije
Strešna okna so zaradi sestavnih elementov in zahtevnosti izdelka v ponudbi v standardnih dimenzijah, ki se razlikujejo med posameznimi proizvajalci. Pestrost ponudbe je ne glede na standardne dimenzije oken velika, seveda pa je obseg ponudbe prav tako v veliki meri odvisen od posameznih proizvajalcev. Možna je tudi izvedba strešnega okna po meri, kar je pogosteje v rabi, ko gre za zamenjavo že obstoječih strešnih oken. Dimenzijo je možno prilagoditi obstoječi meri špalete, s čimer odpadejo gradbena dela v notranjosti in z njimi povezani stroški. Pri izbiri dimenzije okna je potrebno upoštevati, da so strešna okna izdelana po meri v primerjavi s standardnimi dimenzijami oken dražja. Konstrukcijo ostrešja je smiselno prilagoditi širini strešnega okna z upoštevanim dodatkom za debelino toplotne izolacije med okenskim okvirjem in konstrukcijo. Pravilna zasnova lesene ali betonske strešne konstrukcije v fazi projektiranja pripomore h kakovosti vgradnje oken, optimizira pa tudi čas vgrajevanja. Pri vgradnji strešnega okna v obstoječe leseno ostrešje je možno s konstrukcijskimi posegi v obliki menjalnika povečati širino med špirovci. Omejitev pri dolžini strešnega okna izhaja iz funkcionalnega vidika, kjer ima veliko vlogo način odpiranja okna, višina parapeta in naklon strehe. Različne velikosti strešnih oken omogočajo dovolj svobode pri kreiranju bogatih ambientov. Možne so različne horizontalne (vzdolž slemena) ali vertikalne (proti slemenu) kombinacije nizov oken, kombinacije skupaj z vertikalnim oknom*, s fiksnim strešnim oknom v poševnini ali strešnim balkonom ter kombinacije z vrsto drugih uporabnih elementov. Za bogat obseg ponudbe se je smiselno pozanimati že v idejni fazi izvedbe mansarde in poiskati napotke o kakovostni osvetlitvi prostora.
* Pri kombinaciji strešnega in vertikalnega okna je pomemben spoj, ki mora biti izveden vodotesno ter omogočati odvajanje vode s poševnine strešnega okna na streho. Zaradi kompatibilnosti elementov je najbolje, da se le-te nabavi pri enem proizvajalcu strešnih oken. S tem se doseže pravilno delovanje, uporabnost in dolgo življenjsko dobo vgrajenih oken..